Lineárne vedenia

Úvod Ako na stavbu CNC strojaLineárne vedenia

Lineárne vedenia

Ako už názov napovedá, slúžia na vedenie pohyblivých častí stroja. Zväčša sú používané v pároch a ich uloženie je veľmi dôležité. Treba dbať na rovnobežnosť uloženia a zamedziť tomu, aby samotné vedenie bolo nosným prvkom konštrukcie stroja.

 

Skladajú sa

  • zo samotného vedenia (nepodopreté tyče, podopreté tyče, prizmatické vedenia)
  • z vozíkov, na ktoré sú montované časti stroja v závislosti od zvoleného typu konštrukcie

Ich hlavnou úlohu je teda, ako aj názov napovedá, viesť smer pohybu ideálne bez vôle pri obrábacom procese.

 

Rozdelené sú do troch hlavných kategórií. Samozrejme jednotlivé typy majú svoje varianty a veľkosti, ale funkcionalitu a princíp majú rovnaké.

 

a) Nepodopreté tyče s guľôčkovými  ložiskami - našu ponuku nájdete tu

 

Sú najlacnejším z variantov a vyznačujú sa nízkou tuhosťou. Keďže sú podopreté len na koncoch ich použitie končí pri strojoch menších rozmerov so schopnosťou obrábať nanajvýš drevo. Prípadne sa využívajú na gravírovacie stroje a 3D tlačiarne, kde pôsobia len malé obrábacie sily.

  Nepodopretá tyč

 

b) Podopreté tyče s guľôčkovými ložiskami - našu ponuku nájdete tu

 

Podopretím tyče získava vedenie dostatočnú tuhosť i pri dĺžkach nad 500 mm. Vedenie totiž neprenáša zaťaženie, ale to sa cez podoprenie prenáša do samotnej konštrukcie. Ložiská na vozíkoch sú masívnejšie, čím sa kompenzuje to, že ložisko nie je plne uzavreté a stráca stranovú presnosť.

 

Tento typ vedení je najčastejšie používaný pre hobby obrábacie stroje, keďže pomer tuhosť a dosiahnutá presnosť voči cene je veľmi priaznivý. Stroje s podopretými tyčami sú schopné často obrábať drevo, umelé drevo, plasty a pri správnej konfigurácii a zvolenej konštrukcii dokonca aj hliník.

 

Podopreté tyče

 

c) Prizmatické alebo profilové vedenia - našu ponuku nájdete tu


Sú najpresnejšie a najtuhšie z pomedzi menovaných vedení, čomu taktiež zodpovedá vyššia cena. Ich vozíky sú masívnejšie, často inštalované s predpätím, čím sa vymedzia akékoľvek vôle . Ak idete postaviť profesionálny stroj, sú jednoznačnou voľbou.

 

Stroje s týmto druhom vedení sú schopné obrábať okrem dreva, plastov a hliníka aj oceľ a nerez. Samozrejme ak sú inštalované správne a na tuhej konštrukcii. Samotná nosnosť vozíkov je dimenzovaná na desiatky až stovky kilogramov, takže unesú aj veľmi tuhé liatinové konštrukcie.

 

 

V prípade ak potrebujete poradiť ohľadne stavby stroja, neváhajte nás kontaktovať na cncprislusenstvo@e-sense.sk

Copyright 2015 - 2023 © CNC príslušenstvo